Artykuły

Tajemnice Umysłu

Terapia Float

Dla większości koncepcja floatingu w dźwiękoszczelnym, odciętym od światła zbiorniku brzmi jak błogostan, choć zdarzają się i tacy, którzy wyobrażają sobie to jako klaustrofobiczny koszmar. Floating został opracowany ponad pół wieku temu, choć w Polsce (mimo, że istnieje od 8 lat) nadal mówi się o nim mało, i mało na temat floatingu wiemy. Za granicą gdzie terapia R.E.S.T (Terapia Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej) jest bardzo popularna i powszechna wiedza ta przedstawia się oczywiście inaczej. Jeśli jest to forma leczenia czy terapii jaką rozważasz, skąd będziesz wiedział, że jest ona dla Ciebie? Zrozumienie na czym floating polega i co ze sobą niesie, pomoże Ci określić czy Ci się spodoba.

 

Historia

Terapia float opiera się na ograniczeniu bodźców sensorycznych czyli deprywacji sensorycznej. Pierwszy zbiornik izolacyjny został opracowany w 1954 roku przez amerykańskiego psychoanalityka i neurofizyka Dr Johna C. Lilly. Dzięki swoim doświadczeniom odkrył, że po zanurzeniu się w zbiorniku z wodą, umysł zazwyczaj nie wchodzi w stan uśpienia tylko pozostaje aktywny. Lilly dzięki budowie zbiornika obalił przypuszczenia o niekorzystnym działaniu deprywacji sensorycznej na komórki mózgowe. Liczne eksperymenty pokazały, że niektóre funkcje mózgu są stymulowane podczas takiej izolacji, a w pewnych momentach zwiększa się nawet kreatywność.

 

Floating

Podczas sesji floatingowej twoje ciało znajduje się w stanie całkowitego odprężenia. W 25 cm wody rozpuszczona jest specjalna sól Epsom (siarczan magnezu), która pozwala organizmowi bez trudu unosić się na jej powierzchni. Roztwór jest stale podgrzewana do temperatury zbliżonej do temperatury skóry, ok. 35 ° C, co stwarza wrażenie jedności z wodą. Zbiorniki są dość duże, kabiny znacznie wygodniejsze i przestronniejsze niż kapsuły. Można w nich pływać w ciszy lub medytować przy muzyce, w całkowitej ciemności lub przy kameralnym oświetleniu.

W naszym świecie, praktycznie nie ma sposób na ucieczkę od świata zewnętrznego. Ta stymulacja wywołuje stres, zmęczenie i napięcie. Ludzie mają coraz mniej czasu na odpoczynek i regeneracje zmęczonego ciała i umysłu. W zamkniętym środowisku jakie stwarza zbiornik, w krótkim czasie rozpuszcza się stres i codzienny pośpiech. Jedna sesja porównywana jest do czterech godzin głębokiego snu.

 

Jakie są korzyści?

Floating to nie tylko niezwykłe uczucie stanu nieważkości, odpoczynek i relaks, ale także szereg pozytywnych efektów wpływających na nasz organizm i umysł. Produkcja adrenaliny i kortyzolu we krwi zmniejsza się i uwalniane są endorfiny działające jako naturalny środek przeciwbólowy. Skoncentrowany roztwór soli przywraca i utrzymuje wilgoć skóry, a także zapewnia równowagę elektrolitową. Terapia jest korzystne dla każdego cierpiącego na przewlekłe bóle, nadciśnienie, napięcie mięśni, bóle głowy, kręgosłupa, stawów, niepokój, nerwice i inne schorzenia. Pisząc o korzyściach nie możemy pominąć też wpływu na koncentrację, kreatywność, naukę czy zapamiętywanie. Więcej o korzyściach możesz przeczytać tutaj.

 

Znane osoby i floating

Floating to modna i sprawdzona na świecie forma relaksu, z której korzystają między innymi Shaquill O'neal, Joe Rogan, Robin Williams, Nicolas Cage, Wayne Rooney, piłkarze z klubu AC Milan, laureat Nagrody Nobla Richard Phillips Feynman, wielokrotny medalista olimpijski Carl Lewis oraz amerykańske kluby sportowe Dallas Cowboys, Philadelphia Eagles i Phillies, jak również ośrodek sporotowy w Australian Institute of Sport.

 

Najprostszy sposób relaksacji

W kabinie do floatingu nie musisz znać żadnej techniki. Wchodzenie w głęboki stan relaksacji stwarza samo środowisko panujące wewnątrz kabiny. Jak do dotąd to najprostsza i zarazem najskuteczniejsze metoda wprowadzania umysłu i ciała w silny stan odprężenia.

Najważniejsze to odpuścić sobie wszystkie sprawy, a gdy przestajesz myśleć, analizować, z łatwością doświadczasz odmiennych stanów świadomości. Twoje fale mózgowe naturalnie osiągną stan theta, a po krótkiej praktyce nawet stan delta.

 

Warto!

Warto korzystać z sesji floatingowych, bo warto doznać życia pozbawionego smutku, stresu, strachu i lęków. Zrezygnuj z chronicznego chaosu Swojego umysłu, aby wypełnić Swoje życie radością, szczęściem i optymizmem!

Gdy odnajdziesz spokój w swoim wnętrzu, a każda komórka w Twoim ciele doświadczy niesamowitego relaksu, wtedy dowiesz czym jest Floating.